W domowych drukarkach przestrzennych używa się przed wszystkim tworzyw sztucznych takich jak: PLA, ABS, PVA, nylon, Laywood (materiał drewnopodobny, kompozyt plastiku i drewna), Laybrick (kompozyt plastiku i gipsu). Drukarki przemysłowe i mniej typowe modele mogą używać innych materiałów np.: żywic, gumy czy też czekolady lub metalu a nawet betonu albopapieru. Obecnie trwają intensywne prace nad możliwością druku 3D z grafenu.[7].
ABS (czyli Akrylonitrylo – Butadieno – Styren) to materiał otrzymywany w procesie polimeryzacji butadienu oraz kopolimeryzacji akrylonitrylu ze styrenem wraz z jednoczesnym szczepieniem powstałego kopolimeru na polibutadienie. Jest używany w przemyśle, w produkcji obudów aparatury elektronicznej, sprzętu AGD, elementów wnętrz samochodowych, sprzętu sportowego, czy elementów mebli. A także klocków LEGO.
W druku 3D, ABS stosowany jest w drukarkach używających technologii FDM (Fused Deposition Modeling), czyli w najpopularniejszych modelach począwszy od samodzielnie montowanych RepRapów, po drukarki 3D Makerbota czy Cubify. Drukując model przy użyciu ABS, materiał jest topiony i wytłaczany za pomocą rozgrzanej dyszy drukarki, a następnie rozprowadzany warstwa po warstwie. Model jest drukowany od dołu do góry, tworząc kolejne warstwy, które twardnieją tworząc gotowy przedmiot.
ABS jest sprzedawany w szpulach na kilogramy. Cena w Polsce kształtuje się na poziomie ok. 50,00 PLN za 1kg.
Największy problem z tym materiałem jest związany z jego grubością. Standardowo występuje on w dwóch rodzajach grubości: 1,75 mm i 3 mm. Niestety nie każdy producent jest w stanie utrzymać jednakową grubość na całej rolce, co powoduje problemy w samym procesie druku 3D. Najlepsi producenci są zatem dosyć mocno oblegani, co ma wpływ na zastoje w dystrybucji, z uwagi na braki produkcyjne. Materiały do druku 3D zakupowane z nieznanych źródeł mogą z kolei nieść ze sobą pewne ryzyko.
ABS występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Jest najbardziej popularnym i chodliwym materiałem do druku w segmencie niskobudżetowych drukarek 3D.
PLA (czyli Polilaktyd – kwas mlekowy) to polimer należący do grupy poliestrów alifatycznych. Jest wytwarzany z surowców naturalnych jak np. mączka kukurydziana, dzięki czemu jest on w pełni biodegradowalny. Posiada podobne właściwości do ABS, ale jest bardziej kruchy. Może być wykorzystywany z nim wymiennie, chyba że nie pozwala na to specyfika określonej drukarki 3D. W procesie druku nie wymaga podgrzewanego stołu, ponieważ nie kurczy się w trakcie ochładzania. Co więcej, charakteryzuje się przyjemniejszym zapachem podczas topienia się. Idealnie nadaje się do szybkich, ozdobnych wydruków.
Podobnie jak ABS, sprzedawany jest na kilogramy, jego cena jest taka sama i w Polsce kształtuje się na poziomie ok. 50,00 PLN za 1kg. Ma tą samą paletę kolorów i występuje w tych samych grubościach.
Zasadnicze różnice pomiędzy obydwoma materiałami są następujące:
§ różnica w zapachu wydzielanym przez materiał w trakcie druku – w przypadku ABS jest wskazane aby korzystać z niego przy wentylowanych pomieszczeniach, ponieważ jego opary mogą w dłuższej perspektywie być niekorzystne dla zdrowia, natomiast w przypadku PLA nie ma tego typu obostrzeń (chociaż wentylacja jest również wskazana)
§ ABS jest bardziej sprężysty, PLA bardziej kruchy
§ ABS ma większą temperaturę topnienia i bardziej sie kurczy w przeciwieństwie do PLA, zatem przy druku z ABS trzeba mocniej nagrzewać drukarkę 3D i wymagany jest podgrzewany stół, co jest zbędne przy druku z PLA
§ PLA jest uważane za łatwiejsze w druku.
Nylon został wymyślony i stworzony przez firmę DuPont w 1935 roku. To syntetyczny polimer służący do tworzenia włókien o dużej wytrzymałości na rozciąganie. Jest stosowany m.in. w produkcji tkanin, lin i żyłek jak również kół zębatych, panewek łożysk etc.
Jest bardziej elastyczny od ABS, jednakże nie wymaga podgrzewanego stołu w drukarce. Ma bardzo dobrą jakość wykończenia powierzchni lepszą od ABS, czy PLA wytrzymałość mechaniczną i chemiczną. Wymaga wyższej temperatury topienia materiału na poziomie 240°-250ºC. Niestety w procesie druku wydaje dość szkodliwy zapach, dlatego niewskazane jest drukowanie w pomieszczeniach bez zapewnionej odpowiedniej wentylacji. Cena nylonu w zagranicznych sklepach kształtuje się na poziomie ok. 200 – 250 PLN za 1kg. Nylon występuje w grubościach 1,75 i 3 mm.